Venkovní odvodnění
Venkovní odvodňovací žlaby
Nejen prudké letní deště mohou na pozemku napáchat mnoho škody, nemá-li voda kam odtékat. I ve zdánlivě neškodném terénu rázem může hladina vody stoupat a pronikat do nemovitostí nebo odnášet půdu ze zahrady. Řešením je promyšlený odvodňovací systém, ve kterém nebudou chybět odvodňovací žlaby.
Co jsou to venkovní žlaby a k čemu slouží?
Na velké rovinaté ploše – dvojnásob, pokud jde o asfaltované plochy nebo terasy ze zámkové dlažby – existuje zejména při letních přívalových deštích problém s odvodem dešťové vody. V přírodě si totiž voda přirozeně najde cestu do nejbližšího potůčku nebo říčky, ani případné kaluže nebo mokřady ale zpravidla nikomu nevadí.
Na pozemku kolem domu je situace jiná. Voda zde zpravidla nemá přirozenou cestu, kudy unikat, a vzrůstající množství vody kolem domu není žádoucí. Proto je nutné vytvořit kolem terasy i na zahradě umělé odtokové cesty, jejichž nedílnou součástí jsou odtokové žlaby. Právě do nich totiž vodu svádíme, aby následně mohla odtékat do nádrže na dešťovou vodu, do jímky nebo třeba do kanalizace.
Kde mají venkovní žlaby využití?
Venkovní žlaby jsou zapuštěny zpravidla pod úrovní terénu v místech, kde chceme přebytečnou vodu zachytávat. Zpravidla půjde o okraje teras nebo travnatých ploch, někdy ale může být vhodné žlab umístit například napříč do příjezdové cesty. Záleží na konkrétním charakteru pozemku a na tom, jak se na něm bude voda chovat. Žlaby mohou být otevřené, stejně tak jako překryté roštem.
Jak správně vybrat venkovní žlab? Vše je nutné promyslet
Venkovní žlaby nemůžete nakoupit „naslepo“. Nejprve je nutné promyslet, jakým způsobem bude dešťová voda (nebo např. přebytečná užitková voda odtékající při zalévání zahrady nebo při úklidových pracích na pozemku) z jednotlivých částí pozemku odváděna. Musíte navrhnout systém drenáží a odtokových kanálů, jejichž nedílnou součástí budou právě odtokové žlaby.
Následně zjistíte, kolik metrů žlabů budete muset položit. Je také dobré určit, co musí žlaby vydržet. Například žlaby v příjezdové cestě musí odolávat několikatunovému zatížení při přejezdu automobilem, žlaby na okraji terasy oproti tomu pravděpodobně budou odolávat menším tlakům.
Materiály a barevné provedení odtokových žlabů
Zaměřte se i na materiály, design a druh provedení. Speciální díly budete potřebovat ve spodní části žlabu, kde budete vodu odvádět např. do jímky na dešťovou vodu nebo třeba do kanalizace v závislosti na tom, jak s dešťovou vodou na svém pozemku pracujete. V případě žlabů budete zpravidla vybírat mezi stříbrnou a černou barvou. Může jít o zdánlivý detail, který ale může zásadně proměnit vzhled zahrady nebo terasy. Důležité rozhodování vás bude čekat i mezi tím, zda vsadíte na plastové žlaby, nebo dáte přednost odolnější kombinaci žlabu z polymerbetonu, který je kryt kovovým roštem (litina, nerez, pozinkovaný rošt). Všechny tyto varianty nabízí internetový obchod KAMODY, v jehož nabídce je v kategorii produktů pro venkovní odvodnění několik desítek produktů značek ACO a ALCAPLAST.
Proč objednat právě na KAMODY?
Vaším spolehlivým partnerem pro dům i zahradu je internetový obchod KAMODY. Jde o český e-shop s kutilskými potřebami. Nechybí ani vybavení pro odvodnění pozemku včetně odtokových žlabů. Pokud byste si náhodou nevěděli s výběrem rady, přestože obchod nabízí přehlednou filtraci produktů, můžete se obrátit na zkušený personál, který je vám k dispozici. Drtivá většina nabízených produktů je skladem, můžete se tak spolehnout na rychlé doručení, abyste se mohli dát brzy do práce.