Radiátorové hlavice a ventily

HEIMEIER
DANFOSS
HERZ
KERMI
ELEKTROBOCK
Oblíbenosti Hodnocení Ceny Ceny
Radiátorové hlavice a ventily

Termostatické ventily a hlavice pro precizní regulaci teploty radiátoru

Žádný radiátor se dnes neobejde bez termostatického ventilu a termostatické hlavice. S jejich pomocí lze radiátor snadno ovládat a efektivně tak regulovat pokojovou teplotu v jednotlivých místnostech. Jaký mají ventily a hlavice význam a na jakém principu fungují?

Jak fungují termostatické ventily a hlavice?

To, zda se radiátor rozpálí na maximální možnou teplotu, nebo bude teplotu v místnosti udržovat spíše na nižších teplotách, přímo ovlivňuje termostatický ventil. Jde o součástku, na které je nasazená hlavice.

Už správné nastavení ventilu je velice důležité. Ventil by vám měl v ideálním případě nastavit instalatér, můžete jej ale seřídit i svépomocí dle veřejně dostupných návodů, jestliže si na tento úkol troufáte.

Termostatický ventil reaguje na aktuální teplotu v místnosti, částečně tak reguluje přívod teplé vody automaticky. Konkrétní nastavení pak ovládáte manuálně s pomocí termostatické hlavice.

Termostatická hlavice je pak tím, s čím naopak pravidelně přijde do styku uživatel. Jde o hlavici, s jejíž pomocí pak dle potřeby radiátor zapínáte či vypínáte. Nejčastěji obsahuje hodnoty od nuly do pěti a polohu označenou sněhovou vločkou. Termostatickou hlavici zvládnete v případě potřeby vyměnit svépomocí za jinou – lze ji od ventilu snadno odmontovat, stačit vám k tomu bude jen správné ruční nářadí a trocha šikovnosti.

Jaké jsou výhody termostatických ventilů?

Hlavní výhoda termostatického ventilu spočívá v tom, že reaguje na okolní teplotu. Oproti obyčejnému „kohoutu“ tak do jisté míry funguje radiátor automaticky. V případě potřeby topí více a je-li už teplota v místnosti dostatečná, tak naopak méně.

Díky tomu jsou radiátory s termostatickým ventilem uživatelsky přívětivější, efektivnější a zároveň šetrnější k životnímu prostředí. I samotná instalace je navíc relativně jednoduchá a poradí si s ní každý instalatér. Ostatně termostatické ventily jsou dnes již naprostým standardem.

Ani údržba není nijak náročná. Před zimou je ale dobré zkontrolovat, že jsou ventil i hlavice funkční.

Jak správně vybrat termostatický ventil a hlavici?

V případě výběru ventilu je důležité, aby pasoval průměrem na potrubí i radiátor, stejně tak je nutné zvolit správný typ připojení radiátoru. Zvažte také, kolik máte místa a zda teda bude hlavice umístěna „klasicky“ směrem vpřed, nebo například směrem vzhůru. Pozor i na to, s jakou citlivostí ventil umožňuje regulovat teplotu v místnosti.

Zatímco výběr ventilu zpravidla necháte na instalatérovi, termostatickou hlavici si můžete snadno koupit a vyměnit sami. Nemusíte přitom vybírat jen z klasických hlavic. Stále oblíbenější jsou například chytré termostatické hlavice, které můžete ovládat i vzdáleně přes internet.

Nabídka termostatických ventilů a hlavic na KAMODY

Širokou nabídku termostatických ventilů a hlavic najdete v internetovém obchodě KAMODY.cz. Díky tomu, že e-shop umožňuje podrobné filtrování, máte jistotu, že vyberete přesně ten produkt, který potřebujete. Vše tedy bude správně pasovat a ventil i hlavice budou mít požadované vlastnosti.

Jaké značky ventilů a hlavic jsou konkrétně v nabídce?

  • Heimeier
  • Danfoss
  • Herz
  • Ivar

Kromě ventilů k radiátorům na e-shopu naleznete i ventily ke kotlům.

Proč nakupovat na KAMODY?

KAMODY je léty prověřený internetový obchod se sortimentem pro dům a zahradu. K maximální spokojenosti zde nakoupí jak domácí kutilové, tak zkušení řemeslníci. S výběrem vám mohou vedle ochotného personálu pomoci i recenze zákazníků, kteří produkty zakoupili před vámi. Sortiment obsahuje tisíce položek, z nichž velká většina je skladem. Doručení je tak rychlé a spolehlivé.

Jde navíc o kvalitní originální výrobky od osvědčených značek, nemusíte se tak obávat koupě nespolehlivých napodobenin.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.